Drugi autobus Chausson też jest restaurowany

Jest to jedna z najlepszych wiadomości jakie dostałem: jedyny autentyczny warszawski chausson [szosą; szoson], będący w posiadaniu Muzeum Techniki jest restaurowany! Przyzwyczailiśmy się do tego, że stoi sobie u Norblina, ale najwyraźniej wyprowadzka mu pomogła.

Dyrektor Jasiuk udostępnił mi zdjęcia autobusu w trakcie prac, więc czuję się zobowiązany do rozpowszechnienia tej dobrej wiadomości. Jak już pisałem jest to niezwykle cenny zabytek, który zachował się tylko w jednym egzemplarzu, bo nie było wtedy takich organizacji miłośniczych jak dzisiaj. Dobrze, że się zachował i to egzemplarz, który grał w filmach. Po ostatnim zachował nawet przemalowanie i brak znaków fabrycznych. Dość niefortunnie obsadził go ktoś w roli warszawskiego chevroleta-bielany, który uciekał z Warszawy. Stąd zapewne ten numer 101, który widać na zdjęciu.

Ten kto to zrobił nie miał pojęcia, że chausson to epoka do przodu w stosunku do tego chevroleta, którego można było zrobić dużo lepiej za pomocą np. autobusu san. Widać jednak ktoś chciał taniej.

Chausson - restauracja
Autobus pozostałą w malowaniu dla ostatniego filmu, w którym wystąpił… Fot. Muzeum Techniki

Dla przypomnienia: ten autobus, kolejna wersja rozwojowa zwana arrondi (zaokrąglony dla odróżnienia od „ryjka”) to pierwszy autobus samonośny w Europie, wielka pamiątka warszawska i szczecińska, a dla mnie – sentymentalna, bo nie zdając sobie z tego sprawy jak to jest wybitna konstrukcja, bardzo lubiłem te autobusy w dzieciństwie. Były one jakby kwiatkiem w zburzonej Warszawie.

Oczywiście wersja arrondi (APH-520) powstała w 1952, ale w oparciu o wersję z ryjkiem (chausson-nez-de cochon) powstała w 1942 r. Dalej powstała wersja z płaską tylną ścianą i podwyższonym dachem. Można tu prześledzić cały rozwój konstrukcji autobusowej, która wyszła z wersji międzymiastowej, ale była przystosowywana coraz lepiej do komunikacji miejskiej. To był  początek myśli zmierzającej do zróżnicowania kadłubów autobusów miejskiej i dalekobieżnych, a więc stworzenia autobusów z bagażnikami podpodłogowymi oraz niskopodłogowych. Niestety, do Polski trafił tylko jeden autobus z podwyższonym dachem, ale jako pierwszy wóz transmisyjny Telewizji Polskiej.

Jeszcze raz wyrażam swą radość z tego, że oba typy chaussonów (tego z ryjkiem zakupili miłośnicy aż w Belgi)  będą świadczyły o tamtych chwilach, gdy chaussony były jednym typem eksploatowanym w Warszawie – bardzo chwalone przez kierowców i obsługowników.

To wtedy zburzona Warszawa miała najnowocześniejsze, a potem jedne z najnowocześniejszych autobusy – takie jak Paryż.

(C) Rafał Wodzicki, ekspert eksploatacji


Jedna myśl na temat “Drugi autobus Chausson też jest restaurowany

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s