Zmieniamy Warszawę

Wszystkie te posunięcia państwa, także pewna stabilizacja cen żywnościowych, wzrost wynagrodzeń itp., przyczyniły się do poprawy warunków bytowych ludzi pracy. Poważny wpływ odegrał tu także rozwijający się system opieki społecznej: rozwój ubezpieczeń społecznych, coraz szersze korzystanie przez pracowników ze stołówek przyzakładowych, wczasów pracowniczych, lecznictwa, rozwój żłobków, przedszkoli itp. Wszystko to sprzyjało powolnej, lecz coraz wyraźniejszej poprawie warunków życiowych społeczeństwa.

Hasło Zmieniamy Warszawę z listą oderwanych od siebie projektów ma tę samą wartość. Także ogłupiającą lud, który ma wierzyć, że to jest coś dobrego… A przecież cytat ten pochodzi z książki Historia Polski 1939-1947. Opisuje czasy bezpośrednio powojenne dwa lata przed przemianami 1989 roku.

Ulotka PO
Ulotka wyborcza jednej z partii (wszystko jedno której, bo wszystkie prawie pisują podobnie) też jest spisem oderwanych punktów, które mają świadczyć o tym, że jest lepiej

Ulotka jest teraz kolorowa i bogato ilustrowana, co jest teraz przecież łatwe i tanie. Pokaże się ludowi, a ten łatwo zrozumie, że przecież dobrze rządzimy i będzie głosował na nas. Będąc ekspertem jednak szukam elementów, które by pokazywały na czym polega system rządzenia i jaki związek ze sobą mają te kolorowe, numerowane punkty… Po prostu nic o tym nie ma, jak w każdym systemie manipulacyjnym, czyli nieprofesjonalnym. Ma on polegać na tym, żeby „coś” robić i wpisywać na „jakąś” listę.

Podobnie jest u innych, co wyklucza poważna dyskusję. I tak można przeczytać takie podsumowanie siedmiu lat rządów Platformy Obywatelskiej:

  1. Afera paliwowa, Amber Gold, hazardowa, zegarkowa, taśmowa: tak naprawdę po kolei będą przedłużane, a w końcu wyciszone.

  2. Po ponad 10 latach Polski w Unii: wpłata 770 mld zł, otrzymanie 385 mld zł (na minusie 385 mld złotych).

  3. Każdy minister z odwołanego rządu Donalda Tuska dostanie odprawę. Wielu z nich zaraz powróci na swoje (lub inne stanowisko ministerialne) za sprawą Ewy Kopacz.

  4. Pod sam koniec odchodzącego rządu, przeciwko niemu było aż 69% badanych.

  5. Podniesienie wieku emerytalnego do 67 lat.

  6. Przeniesienie 153 mld zł z OFE do ZUS, a de facto kradzież tych pieniędzy, bo praktycznie one „wyparowały”.

Ci, którzy uważają, że takie wyliczanki mają jakieś znaczenie merytoryczne, czyli przyczyniają się do wzrostu poziomu zarządzania są naprawdę w błędzie. W ten sposób można jedynie mechanicznie napuszczać jednych na drugich, a wynik jest zupełnie przypadkowy. Tak jak przypadkowa wychodzi eksploatacyjność takich projektów.

To tak jak ze statystyką: jest biedny i bogaty, a więc statystycznie obaj są bogaci, bo przecież bogaty nie zbiednieje, jak da prawie połowę bogactwa biednemu. Tyle tylko, że nie da.

(-) Rafał Wodzicki, ekspert eksploatacji

Cytat z książki -Szaflik JR: Historia Polski 1939-1947. Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 1987

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s