Ruch rowerów, hulajnóg, wózków elektrycznych itp.

W związku z pojawieniem się informacji o singapurskich przepisach w tej sprawie, gdzie rozwiązano sprawę w sposób systemowy i prosty, przypominam, że jest to zgodne z moimi ekspertyzami publikowanymi od lat (jeden z tekstów przypominam – jest opublikowany w internecie). Pisałem też o tym do Ministerstwa, skąd otrzymałem odpowiedź zbywającą – jak zwykle zewsząd. Uzasadnione to było tym, że Ministerstwo ma kontakt ze środowiskami rowerowymi.

Rozwiązanie singapurskie bardzo dobrze opisuje problem i w prosty sposób pokazuje przepisy, zależne od prędkości i masy obiektu jeżdżącego. Wynika to wprost ze wzoru na energię kinetyczną.

Obserwując zachowania policji, rowerzystów i komentatorów, można się dziwić, że zamiast badać rzeczywiste przyczyny wypadków (wynikające z zachowań ludzi) zaczynają dyskusję o tym czy kto jechał po chodniku czy nie. Widziałem wręcz policjanta goniącego wolno jadącego rowerzystę po wielkim pustym placu.

Oczekuję, że Rzeczpospolita Polska skorzysta z tego oczywiście dobrego wzorca oraz moich opracowań. Proszę o nieinformowanie mnie, że nic nie trzeba zmieniać, bo trzeba.

Rafał Wodzicki
ekspert (inżynierii) eksploatacji, rowerzysta, kierowca, wypadkoznawca

Rafał Wodzicki: Rower – uniwersalny przyrząd do jeżdżenia (Progress for Poland)

Jedna myśl na temat “Ruch rowerów, hulajnóg, wózków elektrycznych itp.

  1. Jakby ktoś myślał, że to spowodowało zmianę sposobu myślenia to się myli. Wręcz przeciwnie wymyśla się, z uporem godnym lepszej sprawy, akcje typu Rower to Pojazd.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s