Nazwy ulic służą głównie do informacji, a nie do upamiętniania

Ostatnie historie w sprawie dekomunizacji i zmian nazw ulic każą przypomnieć, że nazwy nadaje się obiektom drogowym w celach informacyjnych. Niejako przy okazji można przy tym upamiętniać ważne osoby i wydarzenia. Zamiast Przebieg ulica może się nazywać Sławnego Iksińskiego. Muszą one mieć łatwą do zapamiętania formę i nie wzbudzać kontrowersji, ani co do obiektu upamiętnienia, ani co do formy. Tymczasem reakcje polityków, w tym IPN, a także członków różnych stowarzyszeń – na nie wskazują, że uważają oni, że główną rolą nazw jest upamiętnianie i nie muszą one spełniać żadnych warunków. Można tworzyć różne wygibasy, żeby było zgodne z czymśtam, czyli z ich wymysłami. Naprawdę to nie są tablice pamiątkowe. Ulice mogą być po prostu numerowane, co znane jest a USA, ale i u nas można spotkać numerowane Poprzeczne. Nazwy powodujące konflikty nie powinny być stosowane. Nie ma też obowiązku nazywania np. Fieldorfa ulic we wszystkich miastach. Zmiany nazw powinny być naprawdę ostatecznością.

Tymczasem ostatnio nadano placowi nazwę 100-lecia Praw Wyborczych Kobiet (długa i nawet trudna do skrócenia w mowie), innym placom i ulicom Łupaszki – imię ciągle budzące kontrowersje), czy przywrócono nazwę Jedności Robotniczej (zmienioną dopiero co na Fieldorfa, bo komuś się zdało, że to komunistyczna nazwa, bo w Warszawie taka była).

W Warszawie, istotnie nazwa Jedności Robotniczej dotyczyła łączenia PPR i PPS na zjeździe w Politechnice i znikła dawno. Plac nazywa się Politechniki. Ten fakt, bez szczególnej wiedzy o Żyrardowie zaważył na zdaniu IPN. Musi on jednak zrozumieć, że tak jak Hitler zawłaszczył swastykę (była stosowana nawet na odznakach wojskowych i w herbie szlacheckim), tak PZPR zawłaszczało istniejące symbole (łącznie ze słowem socjalizm) po to, żeby pokazać, że ma jakieś korzenie w historii Polski.

IPN ma zapędy pouczające, jak wielu ludzi dziś i oświadczył: prześlemy (tym co nie wiedzą) jeszcze dziś materiały edukacyjne. Tymczasem nazwa Jedności Robotniczej dotyczy w Żyrardowie strajku z XIX w. Dalej IPN dmie w trąbę patriotyczno-bohatersko-oburzeniową: zmiana budzi nasz zdecydowany sprzeciw oraz robi wykład jak uczniakom: to Fieldorf (bezdyskusyjny) i Łupaszka (bardzo kontrowersyjny) to zasłużeni dla Polski bohaterowie! Zostali zamordowani przez władze komunistyczne i dlatego decyzja radnych obu miast (Białegostoku i Żyrardowa) została przyjęta w IPN z ogromnym niepokojem.

I dalej ubliża się samorządom: usunięcie z nazw ulic nazwisk dwóch wielkich patriotów walczących o Wolną Polskę i zamordowanych przez zbrodniczy reżim komunistyczny uważamy za działanie niegodne i uwłaczające czci, którą powinniśmy otaczać polskich bohaterów. Potem jest już politycznie (ubliżanie PO): jeżeli Platforma chce, aby uważać ją za ugrupowanie polityczne działające zgodnie z racją stanu niepodległej Rzeczypospolitej, oczywistym wydaje się jak najszybsze ukaranie osób, które okryły hańbą nie tylko siebie, ale także całą PO.

Widać tu, że IPN sobie zrobił z nazw ulic miejsce wymuszania czci za wszelką cenę, w ogóle ignorując inne aspekty sprawy, a szczególnie wartość informacyjną. Ignoruje też wyrok sądowy, że nazwa ulicy nie ma nic wspólnego z komunizmem i nie pojawia się w spisach IPN jako nazwa komunistyczna. Ta nazwa przypomina historię Żyrardowa z roku 1883 (strajk szpularek w zakładach lniarskich).

Działania IPN są szantażem emocjonalnym, który prowadzi do tego, że Koalicja Obywatelska czuje się zobowiązana do zadowolenia go przez nadanie nazwy Fieldorfa „Nila” innej ulicy, skwerowi czy parkowi w Żyrardowie na zasadzie uhonorowania. Czy Generał chciałby, żeby powodować takie wydarzenia? Na pewno nie! Ulice nie są do honorowania za wszelką cenę. Kandydatów do nazw ulic jest zawsze za dużo, szczególnie w małych miastach. IPN ma się zajmować dokumentacją, a nie szantażowaniem ludności.

RAFAŁ WODZICKI, ekspert eksploatacji

3 myśli na temat “Nazwy ulic służą głównie do informacji, a nie do upamiętniania

 1. W ramach paranoi nazewniczej teraz wpadnięto na pomysł ulicy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, jakby nazewnictwo było polem do zabawy, a nie systemem informacyjnym.

  Polubienie

  1. Teraz tak chcą radni Wawra nazwać most Południowy. Ręce opadają. Gdy most, roboczo zwany Siekierkowskim chciano nazwa w związku z wejściem do UE, ja proponowałem nazwę Strasburski, a nie Unii Europejskiej. Oczywiście kadencja się zmieniła i kolejna rzecz upadła, jak wiemy.

   Polubienie

 2. Wmawianie, że musi być w Warszawie ulica Lecha Kaczyńskiego to doprawdy paranoja. Raz, że aleja Kaczyńskiego już jest od 2011 r. (nie wolno powtarzać nazw tego typu), dwa, że Lech Kaczyński jest faktycznie winny katastrofy smoleńskiej (na tym blogu pisałem paraekspertyzy), a trzy, że nazwy tego typu nadaje się po przetrawieniu postaci przez historyków (stawianie na chama, w atmosferze kłamstwa pomników przez brata ma służyć stworzeniu faktów dokonanych, zanim historycy powiedzą)
  .

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s